Historia rękawiczek lekarskich… cz. 2

jeśli nie chcesz mojej zguby, rękawiczki kup mi luby i to koniecznie gumowe…

Dr n. med. Rafał Walas

Wprowadzenia na szerszą skalę aseptyki w chirurgii w Europie dokonał berliński chirurg dr Ernest Bergmann oraz jego uczeń dr Kurt Schimmelbusch, którzy w roku 1890 wyposażyli sale operacyjne w autoklaw do sterylizacji parowej materiałów, narzędzi chirurgicznych oraz rękawiczek. Jednak w dalszym ciągu używanie rękawiczek nie było rutyną na oddziałach chirurgicznych mimo, że powszechne w Europie było wzorowanie się na standardach wyznaczanych przez niemieckich lekarzy.

 

profesor Jan Mikulicz-Radecki

Warto wspomnieć udział polskich lekarzy w popularyzację stosowania rękawiczek w praktyce lekarskiej a przede wszystkim w chirurgii, jednym z nich był profesor Jan Mikulicz-Radecki, który w swojej klinice chirurgii UJ w Krakowie zaczął używać od 1887 roku rękawiczek bawełnianych podczas operacji. W Warszawie dr Jan Raum, który od roku 1892 kierował Szpitalem Przemienienia Pańskiego sprowadził i uruchomił w roku 1900 autoklaw parowy, który wykorzystywano do sterylizacji narzędzi oraz gumowych rękawiczek.

dr Jan Raum

Jak to zwykle bywa, niestety, wojny (I oraz II wojna światowa) przyspieszyły upowszechnienie stosowania rękawiczek, które masowo używano podczas zabiegów operacyjnych wykonywanych u rannych żołnierzy głównie w Europie objętej działaniami wojennymi na niespotykaną dotychczas skalę.

Rękawiczki otrzymywane metodą wprowadzoną przez Goodyeara nazwano lateksowymi – otrzymywano je z przetworzonego soku drzew kauczukowych. Przez dziesięciolecia doskonalono ich produkcję i wydawało się, że już nic przełomowego w historii lekarskich rękawic się nie wydarzy. Okazało się jednak, że rękawiczki oprócz niezaprzeczalnych zalet mają jednak również słabe strony.

Postępu nie dało się zatrzymać i pojawiły się rękawiczki winylowe i nitrylowe… ale to już zupełnie inna historia 

Źródła – Rękawiczki lekarskie w zarysie dziejowym – dr n. med. T.Rejmanowski, Meritum 4/2007,

Caroline Hampton Halsted: the first to use rubber gloves in the operating room – S.Robert Lathan, MD

internet, Wikipedia